Boyasız Göçük ve Çizik Giderme

Araç boyaları genel olarak 4 farklı katmandan oluşur. Çiziğin hangi katmana ulaştığı en önemli bilgidir. Boya katmanlarında oluşan çizikleri çok derin, orta, hafif çizikler olarak sınıflandırabiliriz. Araçlar yüksek hızda statik bir elektirik üretir ve buna bağlı olarak yağışlı havalarda yağmur sularının taşıdığı çamur, sert mineraller ve kimyevi atıklar araç yüzeyine yapışır. Yüksek hızla hareket eden araçların yüzeyindeki bu tür maddeler su ile hareket halinde olduğu için araç yüzeyinde çizik oluşmasına neden olur. Çizik giderme uygulaması ile aracınızın yüzeyinde bulunan çizikler boyaya ve verniğe zarar vermeden giderilir, cila ve boya koruma işlemlerine hazırlanır.

  Araç Dış Yüzeyleri; Güneşin zararlı U.V ışınları, ziftler, toz zerrecikleri, asit yağmurları, hava kirliliği, reçineler, bilinçsiz yıkamalar, ucuz piyasa şampuanlarının içerdiği aşırı tuzlar, raspa tozları, uçuşan boya zerrecikleri gibi etkenler araç boya yüzeyinin dayanıklılığını, parlaklılığını zamanla ortadan kaldırmaktadır. Boya yüzeyi mat ve kötü bir görünüm kazanmaktadır.

  Araç üzerinde meydana gelen tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldıran Profesyonel Autoglym Boya Parlatma ve Koruma Sistemi araçlarda uzun süreli canlı, parlak bir görünüm ve koruma altına alınmış bir boya yüzeyi sağlamaktadır.

Boyasız Göçük Onarımı Nedir?

Boyasız Göçük Onarımı (PDR-Paintless Dent Repair) Dış darbeler sonucu araç kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar görmediği kaporta göçüklerinin aracın orjinalliğini bozmadan ve herhangi bir boyama işlemi yapılmaksızın özel el aletleriyle düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir.

Kapı, kaput, çamurluk, tavan bagaj vb. gibi alanlarda oluşan çeşitli vuruklar, taş darbeleri, dolu hasarları vb. gibi göçüklerin aracınızın orjinalliğine zarar vermeden ve her hangibi bir boya işlemi uygulamadan yapılan düzeltme işlemidir.

Boyasız Göçük Onarımı Hangi tip Hasarlarda Etkilidir?

Dolu hasarı ve benzeri , golf topundan daha küçük göçüklerde çok etkilidir.. Bazı durumlarda futbol topu büyüklüğündeki göçükler de düzeltilebilirler.

Genellikle 1990 modelden daha yeni araçlarda etkilidir. Yeni araçların sac kalınlıkları 0,65 ile 0,70 kalınlığında olduğundan dolayı bu tür onarımın yapılması daha uygun olmaktadır.

Göçük bölgesindeki boyanın kırılmamış ve çatlamamış olması durumunda

Panel daha önceden macunlanıp boyanmamış olması gerekmektedir.

Boyasız Göçük Onarımının Avantajları Nelerdir?

 • Otomobilin orijinalliği korunur, ikinci elde değer kaybı engellenir,
 • Klasik yöntemlere göre çok daha düşük maliyetli ve kısa süren bir onarımdır,
 • Çevreyi korur. Kimyasal atık oluşmasını engeller,
 • Parça değişimi veya boya malzemesi gerektirmez. Çevreyi korur,
 • Malzemeler kolaylıkla taşınabilir olup “Mobil” olarak kullanıcının kendi yerinde uygulanabilir.
 • Boya ve dolgu macunu gerektirmez.
 • Geleneksel tamir metodlarına göre çok daha ekonomiktir
 • Orijinal boya muhafaza edilir
 • Sonradan oluşan boya ve yapı farkı değişimi gibi risk yoktur
 • Boya ve renk eşitlenmesine gerek yoktur.
 • Maliyet arttıran,çekiçleme, kaynakla çekme, macunlama, astarlama, zımparalama ve yeniden boya yapmaya gerek yoktur.
 • Tamir, servis merkezinde veya müşteri adresinde aynı gün içinde gerçekleştirilir.
 • Panelin düzeltilerek boyanması durumunda, tamir boyası renginin tutmaması ihtimali gibi bir risk söz konusu değildir.
 • Kısa süren tamirat , dolayısıyle zaman ve işçilik bakımında daha tasarrufludur.

Nasıl Uygulanır?

Boyasız Göçük Onarımı, Tamiri adında da anlaşılacağı üzere boya hasarı oluşmamış çoğu göçük için kullanılabilir. Bu yöntem ustalık gerektirir ve çoğunlukla özel aparatlarla içeriden “hassas bir şekilde ittirmek” şeklinde uygulanır.

PDR: Paintless Dent Repair (Boyasız Göçük Onarımı) yurtdışında yıllardır uygulanmakta olan kaporta göçüklerini ve tampon göçüklerini aracınızın boyasına dokunmadan, çekiç kullanmadan, hızlı, ekonomik bir şekilde onarmaya yarayan yeni bir sistemdir.

Düzeltme işleminden tatminkar bir sonuç alınabilmesi için kaportada göçük bölgesindeki saçın uzamamış ve boyanın zarar görmemiş olması gerekir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılır dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilir. Dünyada üretilen araçların panel arkalarına ulaşılabilme oranı % 85-90 mertebesindedir. Arkasına hiç bir şekilde ulaşılamayan bazı bölgelerdeki küçük ölçekli göçükler “Vakumlu Vantuzlu Göçük Çektirme Seti” ile düzeltilirler.

Onarım Ne Kadar Sürer?

Onarım, hasarın durumuna göre değişmektedir. Öncelikle bir hasar tespiti yapılır. Hasarın küçük yada büyük olması göz önüne alınarak onarım işlemi 2 saat den 1-2 güne kadar süreler arasında değişmektedir.

SERVİSLERİMİZ